(063) 303-57-90
(063) 303-57-90

Український гамбіт. Три жертви боротьби з корупцією

В Україні боротьба з корупцією триває. І наші депутати щосили намагаються “насолити” недобросовісним чиновникам. Так, одним із прикладів кровопролитної боротьби можна назвати радикальний законопроект президента. Так, ініціатива в цьому напрямку похвальна. АЛЕ, якщо б все було гладко, не було б необхідності писати цю статтю.

Так поговоримо ж про “нерівності” президентської ініціативи (хай вибачить нас Петро Олексійович)…

Про “нерівності”

13 березня 2017 року Президент Петро Порошенко вніс до парламенту законопроект про зміни в законі України про громадянство.

У документі йдеться про припинення українського громадянства особам, які мають громадянство іншої країни.
Що це і навіщо? Відповісти можна двома словами: “корупціонери-кочівники”. Якщо ви все ще не зрозуміли, про що йдеться, пояснимо: це така порода чиновників, які в самий ганебний момент своєї кар’єри раптово виявляються громадянами ще якоїсь країни або навіть КРАЇН.

Все це добре, та не дуже. Такого роду закон із області тих КРУТИХ документів, які нещадно “рубають з плеча”, “йдуть по трупах” і “не оглядаються на вибух”. Але це не зовсім те, що потрібно нашим міжнародним відносинам.

Український гамбіт власною персоною

Давайте подивимось, якими ж пішаками доведеться пожертвувати державі в ім’я благої антикорупційного справи:

1) Етнічні меншини

Це невелика або відносно невелика частина населення України, яка етнічно належать до інших національностей. Мова про українських румунів, болгар, угорців, євреїв. Не дуже дипломатичний крок обмежувати їх в можливості бути громадянами і України, і своєї рідної країни.

2) Українська Діаспора

Етнічні українці – це колишні українські громадяни, які, тим не менш, пов’язують себе з Україною так чи інакше. Їх ідентифікація проходить досить складно і позбавляти їх такого ідентифікаційного маркера також дуже помилково. Вони можуть бути, наприклад, інвесторами або тими, хто колись захоче повернутися в Україну. І якщо у них буде паспорт України – це зробити їм буде набагато легше, ніж коли їх позбавлять його через факт наявності іншого громадянства.

3) “Заробітчани”

А тепер подумайте про субвенції. Як вважаєте, яку суму щорічно отримує Україна? Минулий рік, наприклад, приніс 6 мільярдів доларів (одна з найбільших субвенцій в Україні)…

Отже, ці три групи виявляються під загрозою, і вони принесені в жертву ідеї, що державні чиновники не повинні мати подвійне громадянство.

Чи варто воно того? Питання дуже спірне.

Наша думка така: Україні давно пора відмовитися від ідеї заборони подвійного громадянства і наслідувати приклад Європи (скажімо, Франції).

Безумовно, такого роду закон нам потрібен, АЛЕ його необхідно скласти не методом лісоруба-дуболома, а методом хитрого і мудрого лиса: домогтися бажаного, уникнувши гострих кутів. Що, до речі, деякі політики і намагаються зробити.

Так, відповідно до закону Ляшко і законопроекту від “Народного фронту” обмеження стосуватимуться ТІЛЬКИ чиновників і депутатів, яких позбавлятимуть мандата.

Світовий досвід

Основна європейська тенденція: відмова від одного громадянства.

Більш того, є деякі нововведення в цьому напрямку: багато країн вирішили ввести практику видавати паспорти людям, які є корінними жителями країни (карта поляка, наприклад). Румуни, угорці, балтійські країни проводять цілі програми у зв’язку із видачею паспортів тим людям, які є нащадками довоєнних громадян цих держав.

А в цей час ми пливемо проти течії.

Біпатриди – це добре, чому?

– Кордони без меж;
– Право вибору: соціального обслуговування, медичного обслуговування, судової системи тощо;
– Право на участь у політичному житті обох країн і багато іншого.

Не можна сказати, що в подвійному громадянстві суцільні плюси. Як же не згадати про податки і про військову службу? Але, якщо вже ми хочемо в Європу, то чи не означає це, що якийсь час нам слід побути більш поступливими і гнучкими і підходити до подібних делікатних питань більш глибоко і продумано?

Діліться своїми думками з цього приводу. Як ви вважаєте,як слід карати корупціонерів? І що ви думаєте про подвійне громадянство…?

Партнери

Замовити зворотній дзвінок